Českomoravské myslivecké jednotě, z.s. – Okresní myslivecký spolek Náchod (dále jen OMS Náchod) byla poskytnuta individuální dotace z rozpočtu Královéhradeckého kraje na projekt „Propagace přírody a myslivosti pro mladou generaci“. Jednou ze stěžejních činností myslivců je vzdělávání, výchova a osvěta dětí a mládeže. Myslivci v rámci okresu Náchod vedou myslivecké kroužky pro děti, navštěvují mateřské a základní školy, kde pro děti připravují aktivity lesní a myslivecké pedagogiky. Vrcholem aktivit práce s dětmi a mládeží je celostátní soutěž Zlatá srnčí trofej, kde i děti z Královéhradeckého kraje poměřují své znalosti s ostatními soutěžícími. Každoročně myslivci také organizují výtvarnou soutěž Mé toulky za zvěří, kde touto soutěží děti motivují k častým procházkám do přírody. V rámci práce s mládeží je třeba zmínit i střelecké soutěže pro děti a mládež. Myslivci tak podporují i přirozený rozvoj dětí, přispívají ke smysluplnému trávení volného času dětí a mládeže.
Práce myslivců na úseku ochrany přírody
Výkon práva myslivosti zahrnuje kromě péče o zvěř také péči o krajinu a životní prostředí. Výsledkem je řada konkrétních opatření, která zlepšují životní prostředí, napravují negativní dopady sucha či se v krajině snaží udržet ohrožené druhy živočichů. Boj se suchem je v posledních letech stále aktuálnější. Tam, kde mohou, se myslivci snaží na svých pozemcích a na své náklady budovat tůně, jinde se snaží životní podmínky volně žijících zvířat zlepšit alespoň zřizováním napajedel. Součástí opatření proti suchu a na podporu biodiverzity, je rovněž obnova mezí, remízků či výsadba stromů, které pomáhají udržet vodu v krajině a zároveň poskytují kryt a potravu řadě živočišných druhů. V rámci péče o záchranu živočichů, myslivci do volné přírody každoročně vypouštějí například koroptve, a zásadně tak přispívají k udržení jejich populace. Nedílnou součástí myslivosti je ochrana zvěře a lidských majetků v podobě budování pachových či akusticko-světelných ohradníků kolem silnic. Součástí práce myslivců na úseku ochrany přírody a péče o zvěř je také záchrana srnčat během jarních senosečí.
Práce myslivců na úseku kultury a práce s veřejností
Myslivci pomáhají k utužování kulturních tradic a jejich předávání novým generacím. Myslivost a Sokolnictví zahrnují řadu zvyků, rituálů a tradic, díky kterým jsou zapsány na seznamu národních kulturních nehmotných památek. Česká myslivost, tak jak je vykonávána, přispívá k utužování společenských vztahů a života.
V rámci poskytnuté podpory 20.000 Kč byla podpořena informovanost veřejnosti formou předání informací přes moderní media např. Facebook, internetové prostředí www stránek jak okresního spolku v Náchodě, tak mateřské organizace Českomoravské myslivecké jednoty, z.s. se sídlem v Praze a na stránkách časopisu Myslivost.